Čo je to vazektómia a kedy je vhodné ju podstúpiť?

Čo je to Vazektómia?

Forma trvalej mužskej antikoncepcie je čoraz populárnejšia. Čo by ste o nej mali vedieť? Odpovede na základné otázky nájdete na nasledujúcich riadkoch.

Čo je vazektómia?

Vazektómia je vlastne nezvratná sterilizácia muža. Ide teda o mužskú formu antikoncepcie, pri ktorej je prerušený prívod spermií do ejakulátu. Je to chirurgický zákrok, pri ktorom je odstránená časť semenovodu. Prebieha pri lokálnej alebo celkovej anestézii. 

Aké sú výhody a riziká vazektómie?

Výhody tejto jednoduchej procedúry sú nesporné. Ide najmä o tieto skutočnosti:

  • vazektómia je trvalá antikoncepcia, ktorá umožňuje páru zažívať benefity spoločného sexuálneho života bez stresu z nechceného otehotnenia
  • ide o jednorazový úkon, ktorý je vykonávaný bezbolestne
  • pri sexuálnom styku nie je potrebné používať inú formu antikoncepcie, čo prináša viac pohodlia pre oboch partnerov – u partnerky je to najmä možnosť nevyužívať hormonálnu antikoncepciu, zatiaľ čo muži uvádzajú, že pohlavný styk bez využitia mechanickej antikoncepcie je príjemnejší a intenzívnejší
Čo je to vazektómia ?

zdroj : freepik.com

Keď hovoríme o rizikách mužskej sterilizácie, je potrebné povedať, že komplikácie po tomto chirurgickom zákroku sú veľmi zriedkavé. Nemusíte sa obávať ani straty erekcie. Jediným negatívom je potreba vyhýbať sa sexuálnemu styku približne dva týždne po zákroku a potom naďalej používať ochranu, pokiaľ spermiogram nepotvrdí absenciu spermií v ejakuláte muža. Rizikom môže byť predovšetkým to, že po istom čase muž opäť chce splodiť dieťa.

Pre koho je vazektómia určená?

Tento zákrok je vhodný pre mužov, ktorí už ukončili svoje reprodukčné obdobie, teda neplánujú splodiť ďalšie dieťa. Prípadne pre mužov, ktorí vlastné deti vôbec neplánujú. Táto forma mužskej antikoncepcie je zároveň vhodná pre mužov so stálou partnerkou, keďže pri pravidelnom styku s viacerými sexuálnymi partnerkami je naďalej potrebné používať aj inú formu antikoncepcie zo zdravotných dôvodov. Ak sa muž obáva, že by si niekedy tento krok rozmyslel a oľutoval, je vhodné najskôr využiť možnosť uskladnenia spermií – vďaka ich zmrazeniu ostáva šanca na pokrvného potomka, ak si to po čase rozmyslí.

You Might Also Like