Ako predať byt s hypotékou

NestorCapital.sk | Predaj nehnuteľnoti s hypotékou

Medzi dôvody predaja bytu s hypotékou môže patriť nečakaná zmena životnej situácie, či už narodenie detí, svadba a sťahovanie do spoločného bytu, ktorý je väčší, ale aj rozvod, exekúcia, alebo potreba väčšej sumy peňazí a zbavenie sa dlhu vo forme hypotéky. Samozrejme, môže ísť aj o bežný predaj nehnuteľnosti, napríklad kvôli sťahovaniu sa za novou pracovnou príležitosťou.

Možnosti predaja bytu s hypotékou

Postup pri predaji bytu s hypotékou má niekoľko špecifík, ktorými sa líši od predaja bytu v osobnom vlastníctve. Najbežnejšie sú tri nasledujúce spôsoby predaja bytu s hypotékou.

NestorCapital.sk | Ako predať byt s hypotékou

Predčasné splatenie hypotéky

Z kúpnej ceny splatíte hypotéku a je vhodné naplánovať to tak, aby ste úver splatili v čase zmeny fixácie úrokovej sadzby. Takto sa vyhnete poplatku za predčasné splatenie hypotéky. V kúpnej zmluve je napísaná suma hypotéky, ktorú je potrebné splatiť a rieši sa aj tzv. kvitancia, teda váš súhlas, aby banka vymazala vaše záložné právo.

Hypotéku prevezme kupujúci

Ak sa nemôžete vyhnúť poplatku za predčasné splatenie hypotéky, môže hypotéku prevziať kupujúci. Musí požiadať banku o vypracovanie ponuky na prenos hypotéky a výhodou pre banku z vašej strany je to, že jej privediete nového klienta. Niekedy je však výhodnejšie, ak si kupujúci vezme hypotéku a ňou zaplatí za byt. 

Prevod záložného práva na inú nehnuteľnosť

Pokiaľ máte inú nehnuteľnosť vo svojom vlastníctve, môžete na ňu previesť záložné právo. Takto sa vyhnete sankcii za predčasné splatenie a získate plnú kúpnu sumu od nového majiteľa. Tento objem peňazí môžete využiť na kúpu inej nehnuteľnosti alebo akúkoľvek inú investíciu.

Aj keď poznáte možnosti predaja nehnuteľnosti s hypotékou, je potrebné obrátiť sa pri tomto kroku na odborníkov. Profesionálne rady vám ušetria čas aj stres. Pokiaľ potrebujete hotovosť veľmi rýchlo, obráťte sa na spoločnosti, ktoré vykupujú nehnuteľnosti. Peniaze v tomto prípade môžete získať už do 48 hodín. 

zdroj obrázkov: freepik.com

You Might Also Like