Sex bez obáv z tehotenstva – poznáte vazektómiu?

Sex bez obáv z tehotenstva - poznáte vazektómiu?

Vazektómia sa stáva čoraz populárnejšou formou antikoncepcie. Aké sú jej výhody a prináša so sebou aj riziká?

Čo je to vazektómia?

Vazektómia je jednoduchý chirurgický zákrok, pri ktorom chirurg pretne semenovody. Vďaka tomu sa do mužského ejakulátu nedostávajú spermie bez toho, aby bola akokoľvek ovplyvnená erekcia alebo sexuálny apetít muža. Cieľom je sterilizácia muža, teda forma bezpečnej a trvalej mužskej antikoncepcie.

Aký je rozdiel medzi vazektómiou a kastráciou?

Zásadný rozdiel medzi vazektómiou a kastráciou spočíva v tom, že pri kastrácii sú odstránené celé semenníky a pri vazektómii sú prerušené iba semenovody. Semenníky ako také teda nie sú nijako narušené, vzniká na nich iba malá jazva.

Vazektómia

zdroj obrázku: freepik.com

Pre koho je vazektómia určená?

Antikoncepcia pre muža vo forme vazektómie je trvalá, preto je primárne určená pre mužov, ktorí už majú ukončené reprodukčné obdobie, čo v praxi znamená, že už neplánujú mať ďalšie (alebo žiadne) deti. Riziko vazektómie spočíva najmä v jej nezvratnosti, teda ak si to muž časom rozmyslí, pretože vazektómiu podstúpil napríklad veľmi mladý, nedá sa zvrátiť. Jednoduchým riešením je uskladnenie spermií v spermobanke ešte pred samotným zákrokom. Takto si zachováte možnosť na splodenie potomka v prípade, že si trvalú antikoncepciu časom rozmyslíte. 

Aké sú výhody vazektómie?

Na rozdiel od mechanickej antikoncepcie, ktorá nie je stoperecentná, alebo hormonálnej antikoncepcie pre ženy, ktorá môže vyvolávať rôzne telesné i psychické ťažkosti, je vazektómia rýchlou, jednorazovou, bezpečnou a spoľahlivou formou antikoncepcie. Jej výhodou je možnosť pohlavného styku bez použitia ochrany a bez strachu z otehotnenia. Aby ste si jej výhody mohli užívať naplno, potrebujete po zákroku absolvovať vyšetrenie, počas ktorého je vytvorený tzv. spermiogram. Ten overuje, či ejakulát obsahuje spermie, ktoré by mohli viesť k oplodneniu partnerky. 

You Might Also Like